Doğanhisar M.Ö. 500 yıllarında Metyos adıyla kurulmuştur. M.S.395 yılında Bizans İmparatorluğu'nun eline geçmiş, M.S. 704-708 yıllarında Emevi ve Abbasi ordularının taarruzlarına uğramıştır. Bu savaşlarda şehit olan Seyyid Ahmet'in mezarı Kızılışık mevkisinde bulunmaktadır. 1071 Malazgirt Savaşı'nı müteakip Selçuklular'ın batıya yayılışları sırasında 1110 yılında Doğanhisar, Türk hakimiyetine geçmiştir. Şehrin adı Selçuklular'ın arması olan doğan kuşuna izafeten Doğan Kalesi olarak değişmiştir. Daha sonra Doğanhisar adını almıştır.

Doğanhisar 1298 tarihinde Karamanoğulları idaresine geçmiş, 1473 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Karamanoğulları saltanatına son verildiğinde Osmanlı İmparatorluğu'na katılmıştır. Cumhuriyet'ten sonra 1957 yılında ilçe merkezi olmuştur.

  <- Anasayfa
  Sitede Arama Yapın:

 
 

İlçe merkezi, Sultan Dağları'nın kuzeydoğuya bakan eteklerinde kurulmuştur. Konya il merkezine 122 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Doğuda Ilgın ilçesine, kuzeyde Hüyük ilçesine, batıda Isparta ili, kuzeybatıda Akşehir ilçesine, güneybatıda Ilgın ilçesi Argıthanı kasabasına komşudur. İlçenin Yüzölçümü 519.5 km olup, denizden yüksekliği 1200 metredir. Merkez belediye sınırları 93 Km2'dir.

Yağışlar İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere 2-3 ay kadar sürer. Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlıdır. Genel olarak karasal iklim hüküm sürer.

© 2007 - Doganhisar.com